Kino Slovenija
Kino Slovenija bo med 18. aprilom in 20. junijem 2025 predstavil (naj)novejše slovenske filme.
Projekt Kino Slovenija je odgovor na potrebo po večji izpostavljenosti slovenskega filma ter krepitvi in promociji kinematografske izkušnje. Glavni cilj projekta je povečati obiskanost filmov v kinodvoranah in spodbuditi občinstvo, da slovenski filmi postanejo redna izbira za preživljanje prostega časa in kulturnega udejstvovanja.
S projektom želimo prispevati k večji dostopnosti slovenskih filmov vseh zvrsti in žanrov. Naša vizija je spodbuditi večjo vključitev slovenskih filmov v redne kino programe, s čimer bi okrepili vlogo slovenskega filma v domačem kulturnem prostoru.
Pester program za raziskovanje slovenskega filma
Cikel 17 projekcij bo potekal v kinodvoranah AGRFT in Slovenske kinoteke. Predstavljenih bo 16 celovečernih in 23 kratkih filmov. Vsaka projekcija bo obogatena s kratkim predfilmom ter pogovorom z ustvarjalci, ki bodo delili svoje izkušnje in vpoglede v filmski proces. Gostili bomo tudi eno ljubljansko premiero. Občinstvu v prestolnici bo prvič predstavljen film 2 brata 2 sestri režiserja Mihe Čelarja. Pomembno je, da je projekt vključujoč na vseh nivojih, zato se veselimo tudi projekcije uspešne neodvisne produkcije s filmom Gepack režiserja Žiga Kukoviča. Predstavili bomo tudi filme, ki so vam morda nedavno ušli iz kinematografov, kot sta Praslovan režiserja Slobodana Maksimovića in Kaj ti je deklica režiserke Urške Djukić.
Otvoritvena projekcija bo potekala v petek, 18. aprila ob 18. uri v dvorani AGRFT, ko bomo predvajali film Odrešitev za začetnike režiserke Sonje Prosenc in študentski kratki dokumentarec Štala režiserke Ele Mimi Pirnar.
Natančen spored je na voljo na spletni strani https://kinoslovenija.si.
Vstopnice za vse projekcije so že v prodaji na spletni strani mojekarte.si in na prodajnih mestih v sistemu mojekarte.si.
Promocija slovenskega filma doma
Promocija slovenskega filma je ključni element njegovega uspeha, zato se vedno iščejo nove priložnosti za izboljšanje in nadaljnji razvoj, zlasti na področju celovite promocijske strategije. S projektom si zastavljamo vprašanje, kako predstavljati slovenski film in ali se vedno držimo ustaljenih norm. Vsebina je tista, ki šteje. Zato smo pri snovanju podobe za Kino Slovenija, običajen, prepoznaven simbol kino izkušnje – rdečo-belo škatlo – namesto s kokicami, napolnili s potico – simbolom slovenske tradicije. S tem želimo poudariti pomen slovenske vsebine, ki je ključna tudi in predvsem na platnu. Cilj projekta je ustvarjati skupnost, ki bo povezana z zanimanjem za slovenske filme, ter predvsem nagovarjati mlado občinstvo za ogled slovenskih vsebin, čemur sledi tudi celovita promocijska kampanja na družbenih omrežjih, ki smo jo zasnovali s študenti AGRFT.
Sodelovanje ključnih partnerjev
Projekt je nastal na pobudo in v organizaciji Filmoteke (Baze slovenskih filmov) in Zveze društev slovenskih filmskih ustvarjalcev (ZDSFU) ter v sodelovanju s ključnimi partnerji: Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT), Slovensko kinoteko in Slovenskim filmskim centrom (SFC). Zahvaljujemo se tudi vsem študentom in prostovoljcem ter vsem filmskim ustvarjalcem, producentom in distributerjem za sodelovanje. Vsi partnerji projekta se zavedamo, da je za razvoj slovenskega filma in njegovih ustvarjalcev ključnega pomena krepitev dialoga z domačim občinstvom.
Vabimo vse kinematografe v Sloveniji, da se pridružijo projektu Kino Slovenija in v svoj spored uvrstijo več (naj)novejših slovenskih filmov. Verjamemo, da je sodelovanje ključ do uspeha, saj spodbuja medsebojno podporo kino izkušnje in domače produkcije.
Organizatorji projekta Kino Slovenija so ob tem povedali: “Kino Slovenija je več kot le nabor projekcij – je naš prispevek k vzpostavljanju vitalne povezave med slovenskim filmom, kinematografi in občinstvom. Verjamemo, da si slovenska filmska ustvarjalnost zasluži osrednje mesto na velikem platnu in v zavesti gledalcev. Potica namesto kokic je simbol pristnosti in bogastva vsebin, ki jih slovenski film ponuja. Veselimo se, da bomo skupaj s slovenskimi filmskimi ustvarjalci omogočili širšemu občinstvu dostop do slovenskih filmov ter prispevali k ohranjanju in razvoju kinematografske tradicije v Sloveniji.”
Na novinarski konferenci so sodelovali:
Lev Predan Kowarski, odgovorni urednik Baze slovenskih filmov.
Jasna Pintarič, odgovorna urednica Baze slovenskih filmov.
Klemen Dvornik, Predsednik ZDSFU in Upravnega odbora.
Petra Vidmar, distributerka in namestnica predsednika ZDSFU in Upravnega odbora.
Sporočilo za javnost so pripravili v Kino Slovenija.