Slovenski filmi na tržaškem filmskem festivalu

10. januar 2025
Italijanska premiera filma Odrešitev za začetnike

Tržaški filmski festival bo letos potekal od 16. do 24. januarja. V tekmovalni program celovečernih igranih filmov se je uvrstilo le 7 filmov, med njimi tudi Odrešitev za začetnike scenaristke in režiserke Sonje Prosenc, ki bo na festivalu imel italijansko premiero.

Spomnimo, film je svetovno premiero doživel na lanskem festivalu Tribeca v New Yorku, kjer je bil med občinstvom tudi zelo dobro sprejet. V črni komični drami spoznamo na videz popolno družino, ki jo sestavljajo Olivija, Aleksander in njuna hčerka Agata. S prihodom 25-letnega Julijana v njihov dom, se jim življenje obrne na glavo in razkrije njihove disfunkcionalne odnose. Film skozi humor raziskuje témo emocionalno izpraznjenih elit in jo umešča v kontekst sodobnih družbenih vprašanj. V glavnih vlogah v filmu nastopajo: Katarina Stegnar, Marko Mandić, Mila Bezjak in francoski igralec Aliocha Schneider, v stranskih vlogah pa še Kristoffer Joner, Judita Franković Brdar, Jure Henigman, Ana Djurić - Konstrakta ter Matija Vastl. Producent filma je produkcijska hiša Zavod Monoo, zanjo Rok Sečen. Film je bil do sedaj predvajan v Franciji, Kanadi, Avstriji, Nemčiji, Litvi, Turčiji, na Norveškem, Madžarskem in v ZDA, kmalu pa se podaja tudi v distribucijo po Severni Ameriki. V začetku leta sledita tudi azijska in južnoameriška premiera filma.

Odrešitev za začetnike je prejel 9 nagrad in je absolutni zmagovalec lanskega Festivala slovenskega filma v Portorožu. V Trstu bo na ogled v sredo, 22. januarja ob 22. uri. Nastal je s finančno podporo Slovenskega filmskega centra.

V tekmovalni program kratkih igranih filmov, kamor je skupno uvrščenih 16 filmov, se je uvrstila tudi slovenska manjšinska koprodukcija hrvaškega scenarista in režiserja Nebojše Slijepčevića Mož, ki ni mogel molčati, ki je tudi v ožjem izboru za nominacijo za 97. oskarja.

Mož, ki ni mogel molčati je nastal po resničnih dogodkih, leto dogajanja je 1993 v Bosni in Hercegovini. Potniški vlak se ustavi, napadle so ga srbske paravojaške sile. Ko se vojaki spravijo na nedolžne civiliste, se jim le eden od 500 potnikov upa zoperstaviti. Plačal bo z življenjem. V glavnih vlogi nastopa hrvaški zvezdnik Goran Bogdan, ob njemu pa še Alexis Manenti, Dragan Mićanović, Silvio Mumelaš, Lara Nekić, Priska Ugrina, Dušan Gojić, Mijo Pavelko, Martin Kuhar, Jakov Zovko in Robert Ugrina.

Film je lani prejel nagrado za najboljši evropski kratki film in je tudi lanski prejemnik zlate palme v Cannesu. Gre za hrvaško-bolgarsko-francosko-slovensko koprodukcijo, glavni producent je hrvaška produkcijska hiša Antitalent, film je sofinanciral Slovenski filmski center. Slovenski koproducent je produkcijska hiša Studio Virc, zanj Boštjan Virc. Slovenski avtorski del predstavlja direktor fotografije Gregor Božič, v  eni izmed vlog je nastopil tudi vsestranski umetnik Nebojša Pop Tasić.

V uradni program pa se je uvrstila slovenska manjšinska koprodukcija Pozno poleti bosanskega režiserja Danisa Tanovića, avtorja z oskarjem nagrajene Nikogaršnje zemlje. Scenarij za film so napisali režiser, Nikola Kuprešanin in Anja Matković. Zgodba pripoveduje o Maji, ki pride na oddaljeni otok, da bi rešila vprašanje družinske dediščine. Maja se spopade z vprašanji iz svoje preteklosti. Iskanje dediščine postane iskanje lastne identitete, a tudi odpuščanja. Film je hrvaško-bosansko-hercegovsko-romunsko-slovensko-srbska koprodukcija. Slovenski koproducent filma je Tramal Films. Glavni producent je hrvaški Propeler. V filmu igrajo Anja Matković, Uliks Fehmiu, Goran Navojec, Mario Knezović, Marija Škaričić, Mirela Brekalo, Snježana Sinovčić, Luka Juričić, Boris Ler, Ivana Roščić, Jadranka Matković in številni drugi. Film je imel svetovno premiero na lanskem sarajevskem filmskem festivalu, sofinanciral ga je Slovenski filmski center.

Direktorica festivala Nicoletta Romeo je letošnjo izdajo pospremila z naslednjimi besedami:
»Zdi se, da je tema družine in družinskih vezi letos vodilni motiv, ki združuje številne filme iz programa 36. tržaškega filmskega festivala: disfunkcionalne, kvir, fluidne družine, pobožne družine, zaporniške družine, družine kot zatočišče in razširjene družine. Družina je kot institucija na udaru, z vsemi zataknjenimi mehanizmi močne arhetipske strukture, za katero pa se zdi, da se vedno ne odziva na potrebe in želje posameznikov, ki ji pripadajo. Včasih pa je tudi edino odrešilno mesto v razpadlih družbah in je vedno korak pred smrtjo, saj pripomore k temu, da se vezi okrepijo, stare zamere pa zbledijo v ozadju.«

Ko vzhod sreča zahod

Med festivalom bo (od 19. do 22. januarja) že 15. leto potekalo tudi strokovno srečanje When East Meets West (WEMW), ki je posvečeno producentom, izdajateljem televizijskih programov, filmskim tržnicam, italijanskim in evropskim filmskim skladom.

Izhodiščna ideja v tej izdaji je tudi pripraviti dogodek, ki lahko ustvarja močne povezave med vključenimi regijami in državami. Na predstavitvah izbranih projektov, okroglih mizah, mojstrskih tečajih in študijami primerov se srečujejo strokovnjaki iz različnih držav, tako da je WEMW referenčna točka za producente, ki želijo pridobiti sodelovanja pri realizaciji svojih projektov.  V program filmov v razvoju, ki se predstavljajo morebitnim koproducentom, se je med 20 izbranih uvrstil igrano-dokumentarni film o iskanju nenavadne hruške v režiji Gregorja Božiča z naslovom Sadni film, ki nastaja v produkciji Studia NOSOROGI, katerega vodja je producentka in scenaristka Marina Gumzi.

V program This is it, ki predstavlja filme v postprodukciji z italijanskim koproducentom, se je uvrstil Izgubljeni sin režiserja Darka Štanteta. Drama Izgubljeni sin nastaja v produkciji Staragare; producenta sta Miha Černec in Nina Robnik. V program First cut  pa se je uvrstil Dekle noči režiserja Luka Marčetića in produkciji Temporame; producenta sta Jerca in Andraž Jerič. Film je lani na Connecting Cottbus že prejel strokovno nagrado D-Facto Motion WIP za najboljši film, sedaj pa je ravno tako že v fazi postprodukcije.
Vsi filmi so nastali s finančno podporo Slovenskega filmskega centra.

V različne programe za producente pa so se uvrstili: Eave Slate – Zoran Dževerdanović (Blade produkcija), Cold Open Lab - Deja Škrjanc (666 Productions), Unlocking Capital – Zala Opara (Vertigo) in Film x Games – Martin Fir (Aerodrom).

Celoten program festivala je dostopen na tej povezavi.