Slovenski filmski ustvarjalci na koprodukcijski delavnici s francoskimi producenti v Parizu

12. november 2024
Za predstavitev pred francoskimi producenti sta bila izbrana dva slovenska celovečerno igrana projekta: Konji in Najsrečnejši dan

Slovenski filmski center v sodelovanju s Francoskim inštitutom v Ljubljani ter francoskim nacionalnim filmskim centrom CNC pripravlja koprodukcijsko delavnico, ki bo potekala 14. in 15. novembra v Parizu. Delavnica je namenjena spodbujanju večjega sodelovanja s francoskimi produkcijskimi hišami. Na delavnici bodo sodelovali projekti iz držav Zahodnega Balkana, Hrvaške ter Slovenije. Za predstavitev pred francoskimi producenti sta bila izbrana dva slovenska celovečerno igrana projekta, ki sta že prejela podporo Slovenskega filmskega centra za razvoj projekta in sicer: Konji, scenarista in režiserja Jerneja Kastelica ter produkcijske hiše Bela film, zanjo producentka Ida Weiss in Najsrečnejši dan scenaristke in režiserke Sonje Prosenc, ter produkcijske hiše Mono O, zanjo Rok Sečen. Ustvarjalci projektov bodo na delavnici prisotni v živo.

Direktorica Slovenskega filmskega centra Nataša Bučar je ob tem povedala: »Veseli me, da bodo slovenski filmski ustvarjalci na francoskem trgu imeli priložnost predstavljati svoje projekte. Želimo si spodbuditi koprodukcijsko sodelovanje s Francijo, saj je francoska kinematografija ena največjih in močnejših v Evropi. S tovrstnimi projekti si nadejamo tesnejših in plodnejših sodelovanj s francoskimi filmskimi ustvarjalci na vseh področjih.«

Na tem mestu naj spomnimo, da je bil lani februarja s cezarjem že okronan kratki animirani film Babičino seksualno življenje režiserke Urške Djukić. Nagrada cezar je najvišje priznanje filmske umetnosti v Franciji.

Francoski inštitut v Ljubljani pa je do sedaj s francoskimi partnerji že izvedel obisk vodje laboratorija za filmsko in digitalno restavriranje pri francoskem nacionalnem centru za kinematografijo in animirane podobe CNC-ja, Simone Appleby, ki je bila septembra na obisku v Slovenski Kinoteki in Slovenskem filmskem arhivu, pripravlja pa se tudi nova rezidenca s področja animiranega filma v sodelovanju z Društvom slovenskega animiranega filma (:D'SAF!) in francoskim mestom Angoulême (natančneje z agencijo Magelis), ki je prejela triletno podporo programa La fabrique des résidences Francoskega inštituta v Parizu. Gre za dvosmerno rezidenco, namenjeno tako slovenskim in francoskim umetnikom, ki je začela delovati z letošnjim letom. V Sloveniji je v septembru že bila Naomi Van Niekerk, v naslednjih tednih pa iz Angoulema prihaja Chintis Lundgren, obe sta francoski režiserki in animatorki animiranih filmov.

Že sedaj pa si Francozi v mestu Tourcoing lahko ogledajo razstavo slovenskega filmskega ustvarjalca Gregorja Božiča z naslovom Rêver debout ali Sanjati pokonci. Gre za pregledno razstavo v galeriji MUba Eugene Leroy, kjer je v sklopu razstave Božičevo delo povezano z dolgoletno raziskavo sadnih dreves in njihovega vpliva na lokalno kulturo. Poleg fotografskega dela "Images de fruits rêvées par de vieux paysans en hiver" (Podobe sadja, o katerih pozimi sanjajo stari kmetje), sta predstavljena tudi knjiga "Sadje sonca" in izseki iz raziskave za nov celovečerni igrani film z naslovom Sadni film, ki ga skupaj z Marino Gumzi pripravlja v produkciji Zavoda Nosorogi. Film je sofinanciral Slovenski filmski center.

Rêver debout je umetniška razstava, ki sta jo skupaj zasnovala MUBA Eugene Leroy in Le Fresnoy - Studio national des arts contemporains. Dela diplomantov Le Fresnoy, Gregorja Božiča in Léonarda Martina, se tako pridružujejo stalni zbirki muzeja, kar vzpostavlja dialog med zgodovino umetnosti in sedanjostjo. Razstava bo na ogled do 24. februarja 2025.

Povezane novice